Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lifting capacity | 8000 kg |
| Lifting Capacity(kg) | 700 |
| Magnet type | Electro permanent |
| Duty cycle | 100 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Material | ELECTRO MAGNET |
| Magnet diameter | 1800 mm |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 220 V DC |
| Magnet weight | 3000 kg |
| Dimensions (mm) | 950 |
| Shape | Circle |
| Brand | ELECTRO FLUX |
| Colour | Blue |
| Voltage | 220V |
| Country Of Origin | Made In India |
Additional Information:
Product Details:
| Lifting capacity | 2000 kg |
| Lifting Capacity(kg) | 1000 |
| Duty cycle | 75 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Magnet diameter | 1500 mm |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 220 V AC |
| Magnet weight | 1000 kg |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Magnet Type | Circular Lifting Magnet |
| Shape | Circle |
| Self Weight (Kg) | 1 Ton |
| Country Of Origin | Made In India |