Product Details:
| Magnet Type | Suspension Magnet |
| Magnet Size | 600×600 mm |
| Magnetic Field | 3000 Gauss |
| Body Material | Stainless Steel |
| Cleaning Type | Manual Cleaning |
| Mounting Type | Cross Belt |
| Brand | Electro Flux |
| Size | 800 x 800 x 650mm |
| Material | MS |
| Model Name/Number | EF-SEM-2 |
| Operating Voltage | 110V DC |
| Power | 4.5 kW |
| Weight | 950 kg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Magnet Type | DC electromagnet |
| Rated Voltage | 240 V AC |
| Lifting Capacity | 1500KG |
| Application | Scrap handling |
| Duty Cycle | 7 MINTUES |
| Body Material | Mild steel |
| Size | 1650 |
| Shape | CIRCULAR |
| Output Voltage | 220V |
| Magnet Grade | ELECTRO MAGNET |
| Switch Operation | REMOTE |
| Current | DC |
| Material | MILD STEEL |
| Plating | SS |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lifting capacity | 8000 kg |
| Lifting Capacity(kg) | 700 |
| Magnet type | Permanent |
| Duty cycle | 75 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Material | ELECTRO MAGNET |
| Magnet diameter | 1800 mm |
| Applications | CIRCULAR LIFTING MAGNET |
| Input voltage | 220 V AC |
| Magnet weight | 1500 kg |
| Dimensions (mm) | 1250 |
| Shape | Circle |
| Brand | ELECTRO FLUX |
| Colour | Blue |
| Voltage | 220V DC |
| Country Of Origin | Made In India |
Additional Information:
Product Details:
| Magnet Size | 800×800 mm |
| Belt Width | 1000 mm |
| Magnetic Field | 1500 Gauss |
| Cleaning Type | Self Cleaning |
| Body Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Cross Belt |
| Country Of Origin | Made In India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| deal in | new |
| brand | electro flux |
| delivery time | 5 or 10 days |
Product Details:
| Magnet Type | Electromagnet |
| Suspension Width | 1400 mm |
| Belt Width | 800 mm |
| Magnetic Field | 3000 Gauss |
| Cleaning Type | Self Cleaning |
| Mounting Type | Overband |
| Brand | Electro Flux |
| Size | 1200 x 1200 x 900mm |
| Material | MS |
| Model Name/Number | EF-SEM-4 |
| Operating Voltage | 220V DC |
| Power | 8.5 kW |
| Weight | 3400 kg |
| Operating Height | 350mm |
| Cooling Mode | Oil Cooled |
Product Details:
| Magnet Size | 1400×1400 mm |
| Belt Width | 1000 mm |
| Magnetic Field | 3000 Gauss |
| Brand | Electro Flux |
| Size | 800 x 800 x 250mm |
| Cleaning Type | Self Cleaning |
| Body Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Cross Belt |
| Material | MS |
| Operating Height | Max 250mm |
| Model Name/Number | EF-SPM-3 |
| Weight | Approx 700 kg |
Product Details:
| Magnet Size | 1000×1000 mm |
| Type | Overband |
| Belt Width | 650 mm |
| Magnet Strength | 15000 Gauss |
| Magnetic Field | 2000 Gauss |
| Capacity | 100 tph |
| Brand | Electro Flux |
| Size | 1000 x 1000 x 250mm |
| Cleaning Type | Manual Cleaning |
| Power Supply | 440 V AC |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Mounting Type | Cross Belt |
| Body Material | Stainless Steel |
| Material | MS |
| Operating Height | Max 250mm |
| Model Name/Number | EF-SPM-4 |
| Weight | Approx 1200 kg |
Product Details:
| Magnet Size | 1400×1400 mm |
| Belt Width | 1000 mm |
| Magnetic Field | 3000 Gauss |
| Brand | Electro Flux |
| Size | 1200 x 1200 x 250mm |
| Cleaning Type | Self Cleaning |
| Body Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Cross Belt |
| Material | MS |
| Operating Height | Max 250mm |
| Model Name/Number | EF-SPM-5 |
| Weight | Approx 1650 kg |
Product Details:
| Magnet Type | Permanent Magnet |
| Suspension Width | 1400 mm |
| Belt Width | 1200 mm |
| Brand | Electro Flux |
| Size | 650 x 650 x 250mm |
| Magnetic Field | 2500 Gauss |
| Cleaning Type | Manual Cleaning |
| Mounting Type | Cross Belt |
| Material | MS |
| Operating Height | Max 250mm |
| Model Name/Number | EF-SPM-2 |
| Weight | Approx 400 kg |
Advantages:
Product Details:
| Magnet Type | Permanent Magnet |
| Suspension Width | 1400 mm |
| Belt Width | 1200 mm |
| Magnetic Field | 3000 Gauss |
| Cleaning Type | Manual Cleaning |
| Mounting Type | Overband |
| Brand | Electro Flux |
| Size | 650 x 650 x 550mm |
| Material | MS |
| Model Name/Number | EF-SEM-1 |
| Operating Voltage | 110V DC |
| Power | 3 kW |
| Weight | 650 kg |
| Operating Height | Max 200mm |
| Cooling Mode | Air Cooled |
Product Details:
| Magnet Size | 800×800 mm |
| Belt Width | 1000 mm |
| Magnetic Field | 3000 Gauss |
| Brand | Electro Flux |
| Size | 500 x 500 x 250mm |
| Cleaning Type | Self Cleaning |
| Body Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Suspended |
| Material | MS |
| Operating Height | Max 250mm |
| Model Name/Number | EF-SPM-1 |
| Weight | Approx 280 kg |
Product Details:
| Magnet Type | Permanent Magnet |
| Suspension Width | 1400 mm |
| Belt Width | 1000 mm |
| Size | 1000 x 1000 x 800mm |
| Magnetic Field | 3000 Gauss |
| Cleaning Type | Manual Cleaning |
| Mounting Type | Overband |
| Brand | Electro Flux |
| Material | MS |
| Operating Height | 300mm |
| Model Name/Number | EF-SEM-3 |
| Operating Voltage | 220V DC |
| Power | 6.5 kW |
| Weight | 2600 kg |
Product Details:
| Magnet Type | Permanent Magnet |
| Suspension Width | 1400 mm |
| Belt Width | 1000 mm |
| Brand | Electro Flux |
| Size | 2200 x 1000 x 850mm |
| Magnetic Field | 1500 Gauss |
| Cleaning Type | Manual Cleaning |
| Mounting Type | Cross Belt |
| Material | MS |
| Model Name/Number | EF-SEM-7 |
| Operating Voltage | 220V DC |
| Power | 8.5 kW |
| Weight | 4000 kg |
| Operating Height | Max 400mm |
Product Details:
| Magnet Type | Permanent Magnet |
| Suspension Width | 1400 mm |
| Belt Width | 1000 mm |
| Brand | Electro Flux |
| Size | 1800 x 1800 x 900mm |
| Magnetic Field | 2000 Gauss |
| Cleaning Type | Manual Cleaning |
| Mounting Type | Overband |
| Material | MS |
| Model Name/Number | EF-SEM-6 |
| Operating Voltage | 220V DC |
| Power | 14.5 kW |
| Weight | 6000 kg |
| Operating Height | 450mm |
Product Details:
| Magnet Type | Permanent Magnet |
| Suspension Width | 1400 mm |
| Belt Width | 1200 mm |
| Magnetic Field | 3000 Gauss |
| Cleaning Type | Manual Cleaning |
| Mounting Type | Overband |
| Size | 1500 x 1500 x 900mm |
| Brand | Electro Flux |
| Material | MS |
| Model Name/Number | EF-SEM-5 |
| Operating Voltage | 220V DC |
| Power | 12.5 kW |
| Weight | 4500 kg |
| Operating Height | 400mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Magnet Size | 1400×1400 mm |
| Belt Width | 500 mm |
| Magnetic Field | 3000 Gauss |
| Cleaning Type | Self Cleaning |
| Body Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Cross Belt |
| Material | Mild Steel |
| Roller Type | Double Sprocket Tapered Roller |
| Usage/Application | CONVEYOR APPLICATION |
| Packaging Type | STANDRD |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Self Cleaning |
| Magnet Strength | 1000 Gauss |
| Belt Width | 600 mm |
| Type Of Magnetic Separators | Cross Belt Magnetic Separator |
| Conveyor Belt Width | 2000 mm |
| Suspension Height | 300 mm |
| Max. Working Distance | 450 mm |
| Body Material | Stainless Steel |
| Type Of Magnet Used | Electro Magnet |
| Application | Stone Crusher |
| Magnet Material | ELECTRO MAGNET |
| Gauss Value | 2500 Gauss |
| Applications | Cement Industry, Mine and Mineral Industry, Recycling and waste processing, Food Processing Industry, Foundry |
| Country Of Origin | Made In India |
Additional Information:
Product Details:
| Type | Self Cleaning |
| Magnet Strength | 1500 Gauss |
| Belt Width | 800 mm |
| Suspension Height | 250 mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Application | Cement Plant |
Product Details:
| Separator Type | Electromagnetic |
| Magnet Type | Permanent |
| Magnet Strength | 10000 Gauss |
| Body Material | Stainless Steel 316 |
| Application | Recycling |
| Capacity | 5 tph |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| deal in | new |
| brand | electro flux |
| delivery time | 5 or 10 days |
| location | pan india |
Product Details:
| Magnet Size | 1400×1400 mm |
| Belt Width | 1000 mm |
| Magnetic Field | 2500 Gauss |
| Cleaning Type | Self Cleaning |
| Body Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Cross Belt |
| Country Of Origin | Made In India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| DEAL IN | NEW |
| Delivery Time | 5 Or 10- days |
| brand | electro flux |
Product Details:
| Magnet Type | Electromagnetic |
| Plate Length | 800 mm |
| Plate Width | 1000 mm |
| Magnetic Intensity | 8000 Gauss |
| Installation | Overband |
| Body Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | Made In India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| deal in | new |
| brand | electro flux |
| location | pan india |
Product Details:
| Equipment Type | Magnetic Separator |
| Magnet Type | Permanent |
| Capacity | 10 ton |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power Supply | 415 V AC |
| Magnetic Intensity | 8000 Gauss |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| brand | electro flux |
| deal in | new |
| delivery time | 5 or 10 days |
| location | pan india |
Product Details:
| Type | Self Cleaning |
| Magnet Strength | 1000 Gauss |
| Belt Width | 1200 mm |
| Suspension Height | 250 mm |
| Body Material | Stainless Steel |
| Application | Coal Handling |
| Country Of Origin | Made In India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Deal In | New |
| Brand | Electro Flux |
| Delivery Time | 5 or 10 days |