Product Details:
| Lifting capacity | 5000 kg |
| Magnet type | Electro |
| Duty cycle | 75 % |
| Magnet diameter | 1500 mm |
| Input voltage | 110 V DC |
| Magnet weight | 2000 kg |
| Application | Scrap |
| Suspension type | Eye bolt |
| Brand | ELECTRO FLUX |
| Country Of Origin | Made In India |
| Deal in | New |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Delivery Time | 5 or 10 days |