Product Details:
| Rated Load Capacity | 2000 kg |
| Magnet type | Permanent |
| Shape | Circle |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Material | Ferrite |
| Duty cycle | 50 % |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 220 V DC |
| Body material | Stainless steel |
| Dimensions (mm) | 650 mm |
| Colour | Multicolor |
| Voltage | 220 Volts |
| Country Of Origin | Made In India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Shape | Circle |
| Material | ELECTRO MSGNET |
| Duty cycle | 60 % |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 415 V AC |
| Body material | Stainless steel |
| Magnet Type | Circular Lifting Magnet |
| Dimensions (mm) | 1850 |
| Thickness (mm) | 450 |
| Self Weight (Kg) | 3 TON |
| Max Operating Temp | 100 Deg.C |
| Colour | Blue |
| Country Of Origin | Made In India |
| Rated Load Capacity | 2000 kg |
| Load Capacity | 3000 kg |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lifting capacity | 8000 kg |
| Lifting Capacity(kg) | 1000 |
| Magnet type | Permanent |
| Duty cycle | 100 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Material | ELECTRO MAGNET |
| Magnet diameter | 1800 mm |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 220 V DC |
| Magnet weight | 2000 kg |
| Dimensions (mm) | 1650 |
| Shape | Circle |
| Brand | ELECTRO FLUX |
| Colour | Blue |
| Voltage | 220V |
| Country Of Origin | Made In India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lifting capacity | 10000 kg |
| Lifting Capacity(kg) | 300 |
| Magnet type | Permanent |
| Duty cycle | 60 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Material | ELECTRO MAGNET |
| Magnet diameter | 1500 mm |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 220 V DC |
| Magnet weight | 2000 kg |
| Dimensions (mm) | 1850 |
| Shape | Circle |
| Brand | ELECTRO FLUX |
| Colour | Blue |
| Voltage | 220V |
| Country Of Origin | Made In India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Shape | Circle |
| Material | ELECTRO MAGNET |
| Duty cycle | 100 % |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 415 V AC |
| Body material | Mild steel |
| Magnet Type | Circular Lifting Magnet |
| Dimensions (mm) | 1250 |
| Thickness (mm) | 400 |
| Self Weight (Kg) | 1.3TON |
| Max Operating Temp | 100 Deg.C |
| Colour | Blue |
| Country Of Origin | Made In India |
| Rated Load Capacity | 3000 kg |
| Load Capacity | 1000 kg |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Shape | Circle |
| Material | ELECTRO MAGNET |
| Duty cycle | 100 % |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 220 V DC |
| Body material | Stainless steel |
| Magnet Type | Circular Lifting Magnet |
| Dimensions (mm) | 1100 |
| Thickness (mm) | 400 |
| Self Weight (Kg) | 1.2TON |
| Max Operating Temp | 100 Deg.C |
| Colour | Blue |
| Country Of Origin | Made In India |
| Rated Load Capacity | 2000 kg |
| Load Capacity | 1000 kg |
Additional Information:
Product Details:
| Lifting Capacity(kg) | 900 |
| Duty cycle | 75 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Magnet diameter | 1000 mm |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 220 V AC |
| Magnet weight | 1500 kg |
| Lifting Capacity | 1500 kg |
| Magnet Type | Circular Lifting Magnet |
| Dimensions (mm) | 1250 |
| Shape | Circle |
| Country Of Origin | Made In India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Rated Load Capacity | 10000 kg |
| Magnet type | Electro permanent |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Duty cycle | 75 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Material | Mild Steel |
| Body length | 1000 mm |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Body width | 400 mm |
| Input voltage | 220 V AC |
| Shape | Rectangle |
| Brand | ELECTRO FLUX |
| Colour | Blue |
| Country Of Origin | Made In India |
Additional Information: