Product Details:
| Magnet Type | Rare Earth |
| Pulley Diameter | 457 mm |
| Pulley Length | 1200 mm |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Capacity | 1 ton |
| Magnetic Strength | 2500 Gauss |
| Belt Width | 1000 mm |
| Material | Mild Steel |
| Rust Resistance | Yes |
| Brand | Electro Flux |
| Shape | Cylindrical |
| Voltage | 110V AC |
Application:
Product Details:
| Magnet Type | Rare Earth |
| Pulley Diameter | 457 mm |
| Pulley Length | 1000 mm |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Capacity | 1 ton |
| Magnetic Strength | 2500 Gauss |
| Belt Width | 2000 mm |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Brand | Electro Flux |
| Surface Finish | Polished |
| Rust Resistance | Yes |
| Voltage | 110V AC |
| Material Grade | SS304 |
Application:
Product Details:
| Magnet Type | Ferrite |
| Pulley Diameter | 457 mm |
| Pulley Length | 1000 mm |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Magnetic Strength | 2500 Gauss |
| Belt Width | 1800 mm |
| Material Of Construction | Stainless Steel(SS) |
| Capacity | 3 ton |
| Rust Resistance | Yes |
| Brand | Electro Flux |
| Voltage | 220V AC |
| Pressure | 2 bar |
| Shape | Cylindrical |
Magnetic Head Pulley is widely used in iron ore separation, slag processing, mineral beneficiation, by regulating the field strength of the magnet. It provides continuous protection against tramp iron contamination of both large and fine iron particles. As the product passes over the head pulley, a non-ferrous material is discharged in a normal trajectory. We can get the various grades of recovery from the material.
Ferrous metal is attracted to the pulley and remains on the belt until the belt moves away from the pulley, falling clear of the product stream. The separation is automatic and continuous. Widely used in recycling/processing of aluminum, plastic, glass, wood, and other non-ferrous material flows including chemicals, food, grains, textile, ceramic and coal.
Metal recovery and separation of screws, nails, fasteners, blanks, wire, chain, tools and various ferrous objects from your product flow occur seamlessly.
Application:
Product Details:
| Magnet Type | Rare Earth |
| Pulley Diameter | 1000 mm |
| Pulley Length | 2000 mm |
| Pulley Material | Mild Steel |
| Magnetic Strength | 2500 Gauss |
| Belt Width | 1400 mm |
| Brand | Electro Flux |
| Country Of Origin | Made In India |
| Deal in | New |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| delivery time | 5 or 10 days |
Product Details:
| Magnet Type | Ferrite |
| Pulley Diameter | 406 mm |
| Pulley Length | 1200 mm |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Magnetic Strength | 2000 Gauss |
| Belt Width | 1000 mm |
| Brand | Electro Flux |
| Country Of Origin | Made In India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Delivery Time | 5 or 10 days |
| Deal IN | New |
Product Details:
| Magnet Type | Ferrite |
| Pulley Diameter | 406 mm |
| Pulley Length | 1000 mm |
| Material | Ferrite |
| Magnet Grade | N42 |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Magnetic Strength | 2000 Gauss |
| Belt Width | 2000 mm |
| Brand | Electro Flux |
| Colour | Blue |
| Maximum Working Temperature (Deg.C) | 80 Deg.C |
| Country Of Origin | Made In India |
Product Details:
| Magnet Type | Ferrite |
| Pulley Diameter | 800 mm |
| Pulley Length | 1800 mm |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Capacity | 0.5 ton |
| Magnetic Strength | 2000 Gauss |
| Belt Width | 1200 mm |
| Material | Mild Steel |
| Rust Resistance | Yes |
| Brand | Electro Flux |
| Shape | Cylindrical |
| Voltage | 110V AC |
Application:
Features:
Product Details:
| Magnet Type | Rare Earth |
| Pulley Diameter | 800 mm |
| Pulley Length | 1800 mm |
| Material | Ferrite |
| Magnet Grade | N42 |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Magnetic Strength | 2500 Gauss |
| Belt Width | 2000 mm |
| Brand | Electro Flux |
| Colour | Blue |
| Maximum Working Temperature (Deg.C) | 100 Deg.C |
| Country Of Origin | Made In India |
Product Details:
| Magnet Type | Ferrite |
| Pulley Diameter | 457 mm |
| Pulley Length | 1200 mm |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Magnetic Strength | 2500 Gauss |
| Belt Width | 1200 mm |
| Brand | ELECTRO FLUX |
| Country Of Origin | Made In India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Deal In | New |
| Delivery Time | 5 or 10 days |