Product Details:
| Application | Pharmaceutical |
| Shape | Circular |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Number Of Decks | CUSTOMER REQUIREMENTS |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | SS |
| Motor Power | 2 HP |
| Model Name/Number | EFI - 03 |
| Screen Area | 3768 sq cm |
| Brand | Electro Flux |
| Screen Diameter | 1200mm |
Product Details:
| Application | Food Processing |
| Shape | Circular |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Material | SS 316L |
| Body Material | SS |
| Motor Power | 1 HP |
| Model Name/Number | EFI - 02 |
| Screen Area | 2886 sq cm |
| Brand | Electro Flux |
| Screen Diameter | 900mm |
Product Details:
| Application | Food Processing |
| Shape | Circular |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Number Of Decks | Single |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | MS |
| Motor Power | 2.5 HP |
| Model Name/Number | EFI - 04 |
| Screen Area | 4710 sq cm |
| Brand | Electro Flux |
| Screen Diameter | 1500mm |
Product Details:
| Application | Cosmetics |
| Shape | Circular |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Number Of Decks | Triple |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | SS |
| Brand | Electro Flux |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Model Name/Number | EFI - 01 |
| Screen Area | 1884 sq cm |
| Screen Diameter | 600mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Equipment Type | Air Separator |
| Capacity(Ton/Hr) | 200 |
| Separation Type | Solid Solid |
| Capacity | 5 TPH |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Stainless Steel |
| Application Industry | Water Treatment |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Delivery time | 5 or 10 days |
| Brand | Electro Flux |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Circular |
| Diameter | 60 inch |
| Application | Chemicals, Pharmaceutical, Minerals & Mining, Food & Beverage, Spices, Plastics |
| Feed Capacity | 300 TPH |
| Shape | Circular |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Screen Dimension | 24 inch |
| Number of Decks | 4 Deck |
| Motor Power | 15 HP |
| Screen Diameter | 48 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Features | Portable |
| Brand | Electro Flux |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Additional Information:
Product Details:
| Screen Diameter | 450 mm (18 in) |
| Capacity(Ton/Hr) | 10 |
| Number of Decks | 3 |
| Capacity | 2-5 Ton/hr |
| Brand | Electro Flux |
| Type Of Machine | Circular |
| Contact Parts Material | Stainless Steel 316 |
| Usage/Application | Industrial |
| Transmission Structure | Self-Centering Shaker |
| Application | Plastics & Polymers |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Blue |