Product Details:
| Duty cycle | 75 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Material | Mild Steel |
| Body length | 1000 mm |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Body width | 600 mm |
| Input voltage | 220 V AC |
| Magnet Type | Circular Lifting Magnet |
| Max Operating Temp | 100 Deg.C |
| Country Of Origin | Made In India |
| Rated Load Capacity | 2000 kg |
| Load Capacity | 3000 kg |