Product Details:
| Lifting capacity | 8000 kg |
| Lifting Capacity(kg) | 1000 |
| Duty cycle | 75 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Magnet diameter | 1800 mm |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 220 V AC |
| Magnet weight | 1000 kg |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Magnet Type | Circular Lifting Magnet |
| Shape | Circle |
| Self Weight (Kg) | 1.5 Ton |
| Country Of Origin | Made In India |
Product Details:
| Lifting capacity | 10000 kg |
| Lifting Capacity(kg) | 1000 |
| Duty cycle | 75 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Magnet diameter | 1500 mm |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 220 V DC |
| Magnet weight | 1000 kg |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Magnet Type | Circular Lifting Magnet |
| Shape | Circle |
| Self Weight (Kg) | 1.5 Ton |
| Country Of Origin | Made In India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lifting capacity | 1000 kg |
| Lifting Capacity(kg) | 1000 |
| Magnet type | Electro |
| Duty cycle | 75 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Material | ELECTRO MAGNET |
| Magnet diameter | 1200 mm |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 220 V DC |
| Magnet weight | 1.1 ton |
| Dimensions (mm) | 950 |
| Shape | Circle |
| Application | Scrap |
| Suspension type | Chain |
| Brand | ELECTRO FLUX |
| Colour | Blue |
| Voltage | 220V |
| Country Of Origin | Made In India |
Additional Information:
Product Details:
| Lifting capacity | 5000 kg |
| Lifting Capacity(kg) | 1000 |
| Duty cycle | 75 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Magnet diameter | 1500 mm |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 220 V AC |
| Magnet weight | 800 kg |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Magnet Type | Circular Lifting Magnet |
| Self Weight (Kg) | 1.5 Ton |
| Country Of Origin | Made In India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Magnet Type | Suspension Magnet |
| Magnet Size | 800×800 mm |
| Magnetic Field | 3000 Gauss |
| Brand | ELECTRO FLUX |
| Magnet Grade | ELECTRO MAGNET |
| Body Material | Stainless Steel |
| Cleaning Type | Manual Cleaning |
| Mounting Type | Cross Belt |
| Usage/Application | CONVEYOR |
| Material | MILD STEEL |
| Surface Finishing | SS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Lifting Capacity(kg) | 1000 |
| Duty cycle | 75 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Magnet diameter | 2000 mm |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 220 V AC |
| Magnet weight | 3000 kg |
| Lifting Capacity | 2000 kg |
| Magnet Type | Circular Lifting Magnet |
| Dimensions (mm) | 1350 |
| Shape | Circle |
| Self Weight (Kg) | 2 ton |
| Country Of Origin | Made In India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Self Cleaning |
| Magnet Strength | 1000 Gauss |
| Type Of Magnetic Separators | Cross Belt Magnetic Separator |
| Body Material | Stainless Steel |
| Type Of Magnet Used | Electro Magnet |
| Application | Coal Handling |
| Magnet Material | Electro Magnet |
| Gauss Value | 2200 Gauss |
| Applications | Chemical Industry, Foundry, Glass Manufacturing, Plastics and rubber industries, Food Processing Industry, Recycling and waste processing, Cement Industry, Mine and Mineral Industry |
| Country Of Origin | Made In India |
| Belt Width | 1200 mm |
| Conveyor Belt Width | 1500 mm |
| Suspension Height | 200 mm |
| Max. Working Distance | 400 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Magnet Size | 1400×1400 mm |
| Belt Width | 1200 mm |
| Magnetic Field | 1500 Gauss |
| Cleaning Type | Manual Cleaning |
| Body Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Cross Belt |
| Material | Mild Steel |
| Roller Type | Double Sprocket Tapered Roller |
| Usage/Application | CONVEYOR APPLICATION |
| Packaging Type | STANDRD |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Magnet Type | Rare Earth |
| Pulley Length | 1200 mm |
| Material | Ferrite |
| Type Of Pulley | Return Pulley |
| Magnet Grade | N35 |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Magnetic Strength | 3500 Gauss |
| Belt Width | 1200 mm |
| Brand | Electro Flux |
| Colour | Silver |
| Applications | Conveyor Belt |
| Country Of Origin | Made In India |
Product Details:
| Type | Self Cleaning |
| Magnet Strength | 2000 Gauss |
| Belt Width | 800 mm |
| Suspension Height | 250 mm |
| Body Material | Stainless Steel |
| Application | Stone Crusher, Recycling Plant |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Separator Type | Hopper |
| Magnet Type | Permanent |
| Magnet Strength | 8000 Gauss |
| Body Material | Stainless Steel 316 |
| Application | Recycling |
| Capacity | 50 Ton/Hour |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Self Cleaning |
| Separator Type | Drum |
| Belt Width | 800 mm |
| Magnet Strength | 10000 Gauss |
| Suspension Height | 250 mm |
| Body Material | Stainless Steel 316 |
| Application | Recycling |
| Capacity | 50 Ton/Hour |
Additional Information:
Product Details:
| Magnet Type | Rare Earth |
| Pulley Length | 2000 mm |
| Material | Ferrite |
| Magnet Grade | N35 |
| Type Of Pulley | Return Pulley |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Magnetic Strength | 3500 Gauss |
| Belt Width | 1600 mm |
| Brand | Electro Flux |
| Colour | Blue |
| Working Position | Head Pulley |
| Application | Stone Crusher |
| Surface Finish | Plain Steel |
| Applications | Conveyor Belt |
| Country Of Origin | Made In India |
Product Details:
| Separator Type | Liquid Trap |
| Magnet Type | Electromagnetic |
| Magnet Strength | 12000 Gauss |
| Body Material | Stainless Steel 316 |
| Application | Plastic |
| Capacity | 20 tph |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| delivery time | 5 or 10 days |
| brand | electro flux |
| location | pan india |
Product Details:
| Magnet Type | Ferrite |
| Applications | Food Processing Industry |
| Frame Material | Stainless Steel 316 |
| Shape | Round |
| Type Of Drawer Magnet | Double Drawer Magnetic Grill |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Magnetic Intensity | 15000 Gauss |
| Number of Rods | 8 Rods |
| Size | Dia 300 mm |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Capacity | 25 Ton/Hour |
| Cleaning Style | Manual Clean |
| Gauss Value | 12000 Gauss |
| Grades | Food Grade |
| No. of Magnetic Rods | 4 |
| Country Of Origin | Made In India |
Product Details:
| Connection Size | 4 Inch |
| Magnet Strength | 12000 Gauss |
| Body Material | Stainless Steel 316 |
| End Connection | Flanged |
| Application | Oil |
| Working Pressure | 3 Bar |
Product Details:
| Magnet Type | Ferrite |
| Pulley Diameter | 508 mm |
| Pulley Length | 650 mm |
| Pulley Material | Mild Steel |
| Magnetic Strength | 3000 Gauss |
| Belt Width | 1200 mm |
| Working Position | Head Pulley |
Product Details:
| Magnet Type | Ferrite |
| Pulley Diameter | 323 mm |
| Pulley Length | 400 mm |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Magnetic Strength | 4000 Gauss |
| Belt Width | 1200 mm |
| Working Position | Head Pulley |
| Application | Foundry |
| Surface Finish | Plain Steel |
Product Details:
| Magnet Type | Ferrite |
| Pulley Diameter | 457 mm |
| Pulley Length | 1000 mm |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Magnetic Strength | 2000 Gauss |
| Belt Width | 1000 mm |
| Brand | Electro Flux |
| Country Of Origin | Made In India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Deal In | NEW |
| Location | Pan India |
Product Details:
| Magnet Type | Ferrite |
| Pulley Diameter | 508 mm |
| Pulley Length | 1200 mm |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Magnetic Strength | 2500 Gauss |
| Belt Width | 2000 mm |
| Brand | electro flux |
| Country Of Origin | Made In India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| deal in | new |
| location | pan india |
Product Details:
| Magnet Type | Ferrite |
| Pulley Diameter | 457 mm |
| Pulley Length | 1000 mm |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Magnetic Strength | 2500 Gauss |
| Belt Width | 1200 mm |
| Brand | Electro Flux |
| Country Of Origin | Made In India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Deal in | New |
| Location | Pan India |
Product Details:
| Connection Size | 2 Inch |
| Magnet Strength | 10000 Gauss |
| Body Material | Stainless Steel 316 |
| End Connection | Tri Clamp |
| Application | Oil |
| Working Pressure | 5 Bar |
Product Details:
| Connection Size | 1 Inch |
| Magnet Strength | 12000 Gauss |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| End Connection | Flanged |
| Application | Oil |
| Working Pressure | 5 Bar |
Product Details:
| Magnet Type | Ferrite |
| Pulley Diameter | 800 mm |
| Pulley Length | 1400 mm |
| Pulley Material | Stainless Steel |
| Magnetic Strength | 2000 Gauss |
| Belt Width | 1200 mm |
Product Details:
| Connection Size | 3 Inch |
| Magnet Strength | 10000 Gauss |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| End Connection | Tri Clamp |
| Application | Oil |
| Working Pressure | 10 Bar |
Product Details:
| Type | Self Cleaning |
| Magnet Strength | 1000 Gauss |
| Belt Width | 600 mm |
| Suspension Height | 300 mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Application | Stone Crusher |
Product Details:
| Type | Inline Filter |
| Connection Size | 4 Inch |
| Magnet Strength | 15000 Gauss |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Application | Chemical |
| Working Pressure | 5 Bar |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| deal in | new |
| delivery time | 5 or 10 days |
| brand | electro flux |
Product Details:
| Magnet Type | Ferrite |
| Shape | Rectangular |
| Grate Size | 300 x 300 mm |
| Frame Material | Stainless Steel 316 |
| Magnet Strength | 12000 Gauss |
| Magnetic Intensity | 15000 Gauss |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Number of Rods | 8 Rods |
| Body Material | Stainless Steel 316 |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Application | Chemical |
| Country Of Origin | Made In India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| brand | electro flux |
| Delivery Time | 5 or 10 day |
| deal in | new |