Product Details:
| Lifting Capacity(kg) | 1000 |
| Duty cycle | 75 % |
| Type Of Magnet Used | Electro Lifting Magnet |
| Magnet diameter | 1800 mm |
| Applications | Heavy Duty Lifting |
| Input voltage | 110 V DC |
| Magnet weight | 1000 kg |
| Lifting Capacity | 700 kg |
| Magnet Type | Circular Lifting Magnet |
| Dimensions (mm) | 1600 |
| Shape | Circle |
| Country Of Origin | Made In India |