Magnetic Sweeper
Pioneers in the industry, we offer iron magnetic sweeper, ms grate magnet, ms conveyor magnet, magnetic floor sweeper manufacturer, magnetic floor sweeper and 1400 x 1400 x 250mm permanent suspension magnet from India.
Approx. Price: Rs 15,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Magnet Width | 1200 mm |
| Lifting Capacity | 70 kg |
| Mounting Type | Walk behind |
| Magnet Type | Permanent magnet |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Length | 25 inch |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Color | Blue |
| Brand | Electro Flux |
| Number Of Wheel | 2 |
| Usage/Application | For cleaning metal debris from walkways, garages and yards |
Magnetic Floor Sweeper are well built and incredibly strong with powerful magnetism. They reduce the possibility of costly flat tires or personal injury, and decrease the time needed to clean up scattered ferrous metal material.
Approx. Price: Rs 5,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Magnet Width | 1200 mm |
| Lifting Capacity | 70 kg |
| Grate Size | 200 x 200 mm |
| Magnet Strength | 12000 Gauss |
| Mounting Type | Handheld |
| Magnet Type | Permanent magnet |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Brand | Electro Flux |
| Body Material | Stainless Steel 316 |
| Shape | Square |
| Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 12 Gauge |
| Magnetic Grade | N52 |
Grate Magnet in housing, effectively remove ferrous fragments and fines from the free-flowing material. Inside the housing, there are two or more high-intensity magnetic grates in frame. Cleaning of the magnets is easily accomplished by removing the cover plate of the housing and sliding out each magnet assembled.
Other Details:
- Other Material Available: Stainless Steel
- Other Shape Available: Rectangular, Round
Approx. Price: Rs 10,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Magnet Type | Plate Magnet |
| Magnet Size | 1200×1200 mm |
| Material | Mild Steel |
| Magnetic Field | 4000 Gauss |
| Brand | Electro Flux |
| Magnet Grade | N40 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Cleaning Type | Manual Cleaning |
| Mounting Type | Cross Belt |
| Usage/Application | Conveyor |
| Shape | Rectangular |
Conveyor Magnet provide a true self cleaning industrial magnetic separator systems solution, for continuous metal recovery from your conveyed materials.
Ferrous metals are magnetically pulled out of your non-ferrous conveyed materials; ferrous materials collect on the self cleaning magnetic separator belt and are conveyed and discharged to your hopper.
Magnetic Floor Sweeper Manufacturer
Approx. Price: Rs 10,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Magnet Width | 1200 mm |
| Sweeping Width | 18 inch |
| Lifting Capacity | 70 kg |
| Mounting Type | Forklift mount |
| Magnet Type | Ferrite magnet |
| Product Type | FLOWER SWEPER |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | STEEL |
| Brand | ELECTRO FLUX |
| Country of Origin | Made in India |
We
"Electro Flux Equipments Private Limited" are the leading
manufacturer and
exporter of a wide range of
Lifting Magnet, Magnetic Separator, Suspension Magnet, Industrial Magnet, etc.
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: TWO DAYS
Approx. Price: Rs 10,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Magnet Width | 1200 mm |
| Lifting Capacity | 70 kg |
| Mounting Type | Walk behind |
| Magnet Type | Permanent magnet |
| Brand | Electro Flux |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Delivery Time | 5 or 10 days |
We
"Electro Flux Equipments Private Limited" are the leading
manufacturer and
exporter of a wide range of
Lifting Magnet, Magnetic Separator, Suspension Magnet, Industrial Magnet, etc.
1400 x 1400 x 250mm Permanent Suspension Magnet
Approx. Price: Rs 1,25,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Magnet Size | 1000×1000 mm |
| Belt Width | 1000 mm |
| Magnetic Field | 3000 Gauss |
| Brand | Electro Flux |
| Size | 1400 x 1400 x 250mm |
| Cleaning Type | Self Cleaning |
| Body Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Suspended |
| Material | MS |
| Operating Height | Max 250mm |
| Model Name/Number | EF-SPM-6 |
| Weight | Approx 1950 kg |
Advantages:
- No need for power supply
- No breakdown
- No maintenance
Suspension Magnet, Chennai
Approx. Price: Rs 1,20,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Magnet Type | Permanent Magnet |
| Suspension Width | 1400 mm |
| Belt Width | 1200 mm |
| Magnetic Field | 2000 Gauss |
| Cleaning Type | Manual Cleaning |
| Mounting Type | Suspended |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | electro flux |
| delivery time | 5 or 10 days |
| location | pan india |
We
"Electro Flux Equipments Private Limited" are the leading
manufacturer and
exporter of a wide range of
Lifting Magnet, Magnetic Separator, Suspension Magnet, Industrial Magnet, etc.
Suspension Permanent Magnet
Approx. Price: Rs 50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Magnet Size | 1400×1400 mm |
| Belt Width | 800 mm |
| Magnetic Field | 2500 Gauss |
| Cleaning Type | Manual Cleaning |
| Body Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Suspended |
| Material | Mild Steel |
| Roller Type | Double Sprocket Tapered Roller |
| Usage/Application | Conveyor Application |
| Application | Coal Handling |
| Working Temp | Up to 80°C |
| Country of Origin | Made in India |
We
"Electro Flux Equipments Private Limited" are the leading
manufacturer and
exporter of a wide range of
Lifting Magnet, Magnetic Separator, Suspension Magnet, Industrial Magnet, etc.
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: one week
Electro Suspension Magnet
Approx. Price: Rs 1,80,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Magnet Type | Permanent Magnet |
| Suspension Width | 1400 mm |
| Belt Width | 1000 mm |
| Magnetic Field | 3000 Gauss |
| Cleaning Type | Self Cleaning |
| Mounting Type | Overband |
| Usage/Application | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| brand | electro flux |
We
"Electro Flux Equipments Private Limited" are the leading
manufacturer and
exporter of a wide range of
Lifting Magnet, Magnetic Separator, Suspension Magnet, Industrial Magnet, etc.